انواع کاکتوس و روش نگهداری آن‌ها در خانه

24 خرداد/1397
خلاصه

برای یک گیاه که در زمین کشت‌شده، سطح خاک به‌وسیله یک چنگک خراش داده می‌شود، تا مقدار رطوبت لایه‌های زیرین مشخص شود. آبیاری باید از پاییز به‌تدریج کم شود، تا گیاه وارد حالت استراحت شود. برای جلوگیری از خشک شدن ریشه گیاه در زمستان، هرماه مقدار کمی آب لازم است و آبیاری باید در بهار دوباره آغاز شود، ولی در مناطقی که زمستان خیلی شدید نیست، نباید آبیاری بدین گونه کاهش یابد. از چکه کردن آب از سقف باید جلوگیری شود چون باعث پوسیدن گیاه می‌شود.

روش‌های نگهداری کاکتوس در خانه
کاکتوس به علت رشد آسان گیاه پرطرفداری است، کاکتوس و سایر گیاهان شاداب نیاز به شرایط خاصی دارند تا رشد کنند، این شرایط را می‌توان به‌راحتی  به گیاهان اعمال کرد.

کود مناسب برای کاکتوس
در طول فصل رشد، اضافه کردن کود هر بار که آب به کاکتوس می‌دهید می‌تواند مناسب باشد . کود 10-10-10 دارای تعادل خوبی از نیتروژن، فسفر و پتاسیم مناسب برای کاکتوس است. یک‌چهارم کود بسته‌بندی‌شده را رقیق کنید و چنانچه در این بخش از نمناک گفته شده است سعی کنید در خاک کاکتوس حتماً از سنگریزه و شن استفاده کنید.

نور مناسب کاکتوس
هر کاکتوس تنظیمات نور خود را دارد. به‌طورکلی، آن‌ها نور خورشید یا نور غیرمستقیم را ترجیح می دهند اما نگاهی دقیق به رفتار گیاهان خود داشته باشید. اگر کاکتوس نور بیش‌ازحد دریافت کند، ممکن است سفید شود یا هاله‌های نارنجی، زرد ایجاد شود. همچنین خورشید می‌تواند با تابش مستقیم گیاه را بسوزاند بنابراین اگر گیاه را پشت پنجره می‌گذارید مراقب باشید .

طیف نور مناسب برای گونه‌های مختلف کاکتوس‌، از زیاد تا خیلی زیاد است. اگر محیط پرنوری ندارید از خرید این گیاه صرف‌نظر کنید. چون کاکتوس‌ها طراوت خود را در نور کم از دست می‌دهند. نور در این دسته از گیاهان در شکل ظاهری گیاه، شکل گل‌ها، تعداد گل‌ها، رنگ گل‌ها و ساقه‌ها تأثیر می‌گذارد. به همین جهت در صورت کمبود نور در گونه‌های گل‌دار، توانایی گلدهی کاهش می‌یابد.

از سوی دیگر، درصورتی‌که نور کمتری دریافت کند ممکن است گیاه شروع به ارتجاع کند، که به‌عنوان کمبود کلروفیل شناخته می‌شود. این به‌ویژه در کاکتوس گرد دیده می‌شود، جایی که به نظر می‌رسد نقطه رشد در مرکز است. برای مدت طولانی گیاه را در چنین شرایطی قرار ندهید همچنین اطمینان حاصل کنید که گلدان را به‌طور منظم جابه‌جا کنید تا حتی از هر طرف رشد کند.

خاک مناسب کاکتوس
خاک مناسب کاکتوس خود را باید با توجه به آب‌وهوا مشخص کنید. اگر آب‌وهوای محیط شما گرم است کاکتوس شما به خاکی قابل‌نفوذ و سبک احتیاج دارد. درصورتی‌که با قرار گرفتن در هوای سرد بهتر است از خاک‌های سنگین استفاده کنید. به یاد داشته باشید که این گیاه به خاک‌های با PH کمتر از ۷ علاقه دارد.

دمای مناسب کاکتوس
بهترین دما برای نگهداری کاکتوس بین ۱۸ تا ۳۲ درجه است. اما در زمستان دمای بین ۱۰ تا ۱۴ مناسب این گیاه است. دقت داشته باشید که کاکتوس‌های تاردار را در حداقل دمای ۱۶ درجه نگهداری کنید. تهویه مناسب نیز یکی از نیازهای کاکتوس محسوب می‌شود.

آبیاری مناسب کاکتوس
کاکتوس بومی مناطق خشک است. به همین دلیل رطوبت خاصی نیاز ندارد.  هوای مناسب کاکتوس آب‌وهوای گرم یا کوهستانی است. انواع کاکتوس‌ها در محل طبیعی، با شرایط بسیار خشک سازگار شده‌اند. در پرورش این گیاهان، آبیاری صحیح مهم‌ترین عامل در موفقیت است. آبیاری زیاد، خطرناک‌تر از آبیاری کم است. چون آبیاری زیاد، ممکن است باعث مرگ گیاه شود. درحالی‌که کم‌آبی، فقط مانع رشد مطلوب می‌شود.

دوره آبیاری و مقدار آب موردنیاز به زمان سال، نوع ترکیب خاک، محل کاشت (زمین یا گلدان) و سرانجام نوع کاکتوس بستگی دارد. آب مصرفی، ازنظر pH باید خنثی یا نزدیک به آن باشد. یک گیاه در یک گلدان کوچک، در مقایسه با گیاهی که در زمین کاشته شده، به مراحل آبیاری بیشتری نیاز دارد. اصول آبیاری یک کاکتوس شامل موارد زیر است:

تا زمانی که خاک هنوز مرطوب است، به‌هیچ‌وجه دوباره آبیاری نشود. یک راه‌حل جهت تشخیص خشک یا مرطوب بودن خاک گلدان، این است که با یک چکش چوبی به بدنه گلدان ضربه بزنیم که درصورتی‌که صدای زیر بدهد، نشانه خشک بودن خاک و صدای بم، نشانه مرطوب بودن خاک است.

برای یک گیاه که در زمین کشت‌شده، سطح خاک به‌وسیله یک چنگک خراش داده می‌شود، تا مقدار رطوبت لایه‌های زیرین مشخص شود. آبیاری باید از پاییز به‌تدریج کم شود، تا گیاه وارد حالت استراحت شود. برای جلوگیری از خشک شدن ریشه گیاه در زمستان، هرماه مقدار کمی آب لازم است و آبیاری باید در بهار دوباره آغاز شود، ولی در مناطقی که زمستان خیلی شدید نیست، نباید آبیاری بدین گونه کاهش یابد. از چکه کردن آب از سقف باید جلوگیری شود چون باعث پوسیدن گیاه می‌شود.

گلدان مناسب برای کاشت کاکتوس
مناسب‌ترین گلدان برای کاکتوس، گلدان‌هایی گلی با عمق کم هستند و اصولاً کاکتوس‌ها به عمق زیادی احتیاج ندارند. گلدانی با قطری کمی بیشتر از قطر کاکتوس را برای آن انتخاب کنید.گلدان‌های بزرگ برای کاکتوس‌های کوچک مناسب نیستند و سبب از بین رفتن گیاه می‌شوند.

کاکتوس‌ها معمولاً در گلدان‌های پلاستیکی یا گلدان سفالی رشد می‌کنند. آن‌ها در هر دو نوع رشد خواهند کرد.بسیاری معتقدند که یک نسبت خوب برای کاکتوس مخلوط کردن یک‌سوم مواد آلی، یک‌سوم ماسه و یک‌سوم شن است. زمان خرید کاکتوس باید بدانید مدت زیادی از رشد آن در گلدان فعلی گذشته است پس‌نیاز به گلدان اندکی از گلدان فعلی بزرگ‌تر دارد زیرا اگر گلدان بزرگ باشد، فضای بیش‌ازحد منجر به آبیاری بیش‌ازاندازه می‌شود. برای خروج آب اضافه در ته گلدان سوراخ‌هایی ایجاد می‌کنیم زیرا این سوراخ‌ها از پوسیده شدن و مردن کاکتوس جلوگیری می‌کند.

نظرات

(فیلد مورد نیاز)
(فیلد مورد نیاز)